Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Edukacja ekologiczna

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU "NA BATERIE TEŻ JEST SPOSÓB"
21.01.2014 r. Prezydent Miasta Bolesławiec zaprosił przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do kolejnej edycji konkursu "Na baterie też jest sposób". Zebrane w ramach konkursu baterie zostaną przekazane do recyklingu za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

 

 


 

Regulamin konkursu

 

 


DNI EKOLOGII U PRZEDSZKOLAKÓW

W dniach od 4 do  8 marca 2013r., w Przedszkolu Publicznym w Nowogrodźcu odbywały się Dni Ekologii. Nasza firma została zaproszona na „przedszkolne pogaduchy” na temat segregacji odpadów i korzyści jakie z niej płyną dla nas i naszego środowiska. Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się z całym procesem segregacji od momentu zbierania śmieci w domach do procesu doczyszczania odpadów na linii technologicznej, która znajduje się w ZUOK w Trzebieniu, a następnie przekazywania ich do firm recyklingowych i wykorzystaniu ich jako surowce wtórne. W trakcie naszych wspólnych rozmów, dzieci chętnie włączały się do  przeprowadzonych zabaw dot. segregacji odpadów. Cieszymy się, że swoją wiedzą możemy dzielić się z najmłodszymi.

ZUOK

 

                         


EKOLOGICZNIE W BOLESŁAWCU "ŚWIĘTO DRZEWA I PACHNICY"

W dniu 17 października 2012r. obchodziliśmy w Bolesławcu ŚWIĘTO DRZEWA I PACHNICY. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu współpracował przy organizacji akcji ekologicznej z lokalnym Stowarzyszeniem „Trójrzecze” i współfinansował zakup nagród. Podczas obchodów Święta wręczono nagrody laureatom  w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza oraz została otworzona Aleja Przyleśna, w lesie  przy ul. Piastów. Akcja ekologiczna była organizowana przy współudziale Gminy Miejskiej Bolesławiec a nagrody wręczał Piotr Roman Prezydent Miasta Bolesławiec.

http://pachnica.trojrzecze.org/artykuly/swieto-drzewa-i-pachnicy
http://um.boleslawiec.pl/umbc/index.php?option=com_content&view=article&id=1718:-aleja-przylena-grupowy-pomnik-przyrody&catid=7:aktualne-informacje


EKOLOGICZNY SUKCES BOLESŁAWCA

W dniu 1 czerwca 2012r. odbyła się kolejna już edycja akcji ekologicznej polegająca na edukacji i zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pn: „Elektrograty wymiatamy z chaty”. Akcja została zorganizowana przy udziale bolesławieckich firm i instytucji, tj: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu, Stowarzyszenie TRÓJRZECZE, ELEKTROS, Gimnazjum Samorządowe nr2 oraz pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bolesławca i medialnym Telewizji Lokalnej AZART-SAT.

      Gościem specjalnym projektu była Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, Prezes Fundacji Nasza Ziemia, pomysłodawczyni i prowadząca akcję „Sprzątanie Świata”, na stałe zamieszkująca w Melbourne w Australii. W ramach projektu zostały przeprowadzone w szkołach i przedszkolach konkursy plastyczne, pogadanki ekologiczne oraz konferencja z Panią Mira Stanisławską-Meysztowicz, która odbyła się w Gimnazjum Samorządowym nr2, na której obecni byli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr4 i Gimnazjum Samorządowego nr3.
     Kolejnym elementem zadania była zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każdy kto w tych dniach przyniósł na bolesławiecki Rynek, zbędny lub zepsuty sprzęt np. lodówkę, telewizor, komputer czy radio otrzymał nieodpłatną wejściówkę do kina na film „Muppety”. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Do mobilnego punktu zbiórki zużytego sprzętu przyszło ponad 750 mieszkańców, dorosłych i dzieci. W związku z tak ogromnym zainteresowaniem zakupiona została kolejna projekcja filmu i odbędą się one  w dniu 16 czerwca o godz. 10.00 i 12.00 w Kinie FORUM. Ogółem zebrano ponad 900 szt. różnego rodzaju sprzętu (wagowo ponad 2500 kg), co znacznie przyczyniło się do utrzymania porządku i czystości zarówno w naszych domach i mieszkaniach, jak i w naszym otoczeniu.
     Na przeprowadzenie projektu zostały pozyskane przez Stowarzyszenie TRÓJRZECZE wraz z partnerami środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w ramach konkursu „małych grantów”.

     W związku z pełnym sukcesem zorganizowanej akcji ekologicznej oraz ogromnym zainteresowaniem innych bolesławieckich firm i instytucji planowane są kolejne edycje zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Fundacja "Nasza Ziemia" o przeprowadzonej akcji ekologicznej

Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty

 Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty

 Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty  Elektrograty wymiatamy z chaty


EKO-KULTURALNY BOLESŁAWIEC

W dniach 19-21.05.2011r. odbyła się w Bolesławcu akcja ekologiczna pod nazwą: EKO-KULTURAlny Bolesławiec”. Zadanie zostało zorganizowane przez instytucje miejskie: Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Polegało na zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każdy, kto w tych dniach przyniósł do punktu zbiórki - na Plac Piłsudskiego w Bolesławcu zbędny sprzęt np. lodówkę, pralkę, telewizor  otrzymał nieodpłatnie bilet do kina na film „Wall-e”.

Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Do mobilnego punktu zbiórki zużytego sprzętu przyszło ponad 300 mieszkańców, dorosłych i dzieci, którzy przywieźli zbędne: telewizory, komputery, monitory, telefony, drukarki, dvd, żelazka, lokówki, czajniki elektryczne, odkurzacze, suszarki, mikrofalówki a nawet została przyniesiona lodówka i zmywarka.  Ogółem zebrano ponad 3 tony sprzętu, co znacznie przyczyniło się do utrzymania porządku i czystości zarówno w naszych domach i mieszkaniach, jak i w naszym otoczeniu.

Frekwencja dopisała również podczas seansu filmu, który był wyświetlany w Kinie FORUM w sobotę 21 maja  w samo południe. Na sali kinowej, wypełnionej do ostatniego miejsca,  można było zobaczyć nie tylko dzieci i młodzież ale również osoby dorosłe, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu ekologią nas wszystkich.

W związku z pełnym sukcesem zorganizowanej akcji ekologicznej, MZGK Bolesławiec zamierza przygotować kolejną edycje tej akcji.

Partnerzy Akcji

 

Fot. 10 Fot. 13 Fot. 18 Fot. 23 Fot. 27 Fot. 36 Fot. 46 Fot. 56 Fot. 59 Fot. 65 Fot. 72 Fot. 83 Fot. 92 Fot. 94

Reportaż z Akcji

Artytkuł z Gazety Wojewódzkiej  z 31.05.2011 r.

 


PODPISANO UMOWĘ DOTYCZĄCĄ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniu 10.11.2010 r. w Bolesławcu odbyło się podpisanie umowy o współpracy dotyczącej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Umowa została zawarta pomiędzy Prezesem Spółki MZGK Bolesławiec oraz Dyrektorami miejskich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów samorządowych. W ramach wzajemnych działań MZGK zaopatrzy przedszkola i szkoły w pojemniki wewnętrzne oraz zewnętrzne na odpady segregowane oraz zorganizuje ich nieodpłatny odbiór, transport, jak również przeprowadzi lekcje edukacyjne w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu, którym administruje.

Artykuł z Gazety Wojewódzkiej z 16.11.2010 r.

 


EKOLOGICZNE POROZUMIENIE                                                                                  
MZGK postanowił rozszerzyć o nowe zadania prowadzoną w Bolesławcu edukację ekologiczną. W tym celu, 2 lutego 2010r. została podpisana Umowa Patronacka pomiędzy Gimnazjum Samorządowym nr 2 w Bolesławcu a Miejskim Zakładem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu. Strony umowy były reprezentowane przez Dyrektor GS nr2 Martę Subik i Prezesa MZGK Władysława Bakalarza. Podpisanie umowy odbyło się w obecności m.in. Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana, Naczelnik Wydziału Społecznego Krystyny Boratyńskiej, Dyrektora ds. Inwestycji i Ochrony Środowiska Jarosława Kowalskiego. W spotkaniu uczestniczyli też: Iwona Masłowska (nauczycielka chemii i fizyki), Przewodnicząca Rady Rodziców Aneta Fecyk, Samorząd Uczniowski oraz lokalne media.
Zadaniem stron będzie współpraca i współdziałanie w zakresie: wzajemnej pomocy edukacyjnej, wspieranie działań proekologicznych, zaopatrzenie szkoły w pojemniki do segregacji, organizowanie lekcji edukacyjnych w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych  w Trzebieniu, propagowanie działalności MZGK i inne.

Wzbogacenie  przez MZGK oferty prowadzonych przez siebie działań pomoże w podniesieniu świadomości ekologicznej młodzieży a tym samym wpłynie na podniesienie efektywności selektywnej zbiórki i gospodarki odpadami.                       

                     

Fot. Daniel Biernat, WFP

Relacja Tv AZART-SAT z podpisania Porozumienia

Artykuł o wydarzeniu


Filmy informacyjne i edukacyjne:                                                 

 

1. Plastik 16.06.2005                                                 

2. Papier 16.06.2005

3. Szkło 16.06.2005

4. Plastik, papier, szkło 16.06.2005

5. Segregacja odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu 29.03.2004 r.

6. Trzy kolory - reportaż o segregacji odpadów w Bolesławcu 09.07.2008 r.

7. Śladami śmieciarki część pierwsza   część druga   31.03.2011 r.